Providing you the best range of laparoscopic spiral trocar pyramidal 5mm & 10 mm, laparoscopic clip applicator with 3 rods ( lt 200/300/400) and laparoscopic silicon tube with effective & timely delivery.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Multi Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Type | Trocar |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | India |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Features | autoclavble & Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Clip Size | Medium |
| Size | Medium |
| Jaw Type | Straight |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Type | Trocar |
| Usage/Application | Laparoscopic Surgery |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Packaging Type | Pack |
| Features | Autoclavble & Reusable |
| Place Of Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
| Clip Type | Titanium |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Inner Diameter | 5 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Grade | Medical |
| Color | Transparent |
| Tube Length | 2 m |
| Hardness | 40 Shore A |
| Temperature Range | -50°C to 200°C |
| Certifications | REACH |
Ce and iso certified
1 year warranty
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India