Leading Wholesaler of reusable metal spc trocare, laparoscopic endotrainer set, laparoscopic hand instruments, laparoscope rigid telescope 10 mm 30 degree, laparoscopic suction irrigation cannula thumb control and laparoscopic ring applicator single puncture 7mm from Ghaziabad.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 75 mm |
| Seal Type | No Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Usage/Application | Hospital |
| Size | 16,18 fr |
| Color | blue |
| Brand | vedika surgical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Vedika Surgicals Manufacturer SPC Trocar With international quality standard. SPC Trocar is used to suprapubic drainage to need.
Suprapubic Trocar is also known as SPC Trocar, SPC Trocar Cannula, Urology SPC Trocar, Laparoscopic SPC Trocar, Endoscopic SPC Trocar, SPC Trocar Suprapubic Trocar 18Fr & 12Fr With Pyramidal Tip, Pyramidal Tip SPC Trocar, Urology Instruments, Urology Equipment, Urology Disposabl
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Included | Yes |
| Camera Type | HD Camera |
| Training Modules | Basic Skills |
| Display Support | Laptop, TV Monitor, Desktop |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage/Application | Hospital |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Packaging Type | Box |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | Vedika Surgical |
| Country of Origin | Made in India |
| Simulation Type | Box Trainer |
| Type | Pelvic Trainer |
Minimum order quantity: 1 Piece
The term "Endotrainer" generally refers to a specialized medical training device designed to help healthcare professionals practice and refine their endoscopic skills. These trainers simulate the endoscopic procedures, allowing users to practice techniques in a controlled environment.
They are often used for teaching and assessment in medical training programs, particularly for procedures involving endoscopy, which is a technique that allows doctors to view the inside of a patient's body using a flexible tube with a camera.
In Endotrainer we are providing : 1. HD CAMERA with 360 degree rotatable 2. LED Light Source 3. Video cable for TV connection 4. USB cable for laptop connection 5. Plastic Cannula 5mm 2pc 6. Practice materials - 3pc
Laparoscopic Virtual Endo Trainer also known as laparoscopic virtual reality simulator.. Laparoscopic Virtual Endo Trainer gives feeling like actual Laparoscopic procedure to doctors, Medical students, Residents, Medical Staff, Physician assistant etc
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Grasper |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Working Type | Monopolar |
| Usage Type | Reusable |
| Type | Trocar |
| Usage/Application | Laparoscopic Surgery |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Color | black |
| Size/Dimension | 320mm* 5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Viewing Angle | 30 Degree |
| Angle of View | 30 Degree |
| Length | 320 mm |
| Optic Type | Fiber Optic |
| Autoclavable | Yes |
| Application | Bariatric, General Surgery, Gynecology, Urology |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Size | 10mm |
| Brand | chiness |
| Usage/ Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Simulation Type | Box Trainer |
| Type | Box Trainer |
| Instrument Included | Yes |
| Camera Type | HD Camera |
| Training Modules | Basic Skills |
| Display Support | Desktop, TV Monitor, Laptop |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Acrylic |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Packaging Type | Box |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | Vedika surgical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Laparoscopic Full Body light weight Shape Endo Trainer With Instruments ,360° Cover Zooming Knob Laparoscopy and 12-Months Warranty
Specially Designed Laparoscopic Video Endo Trainer, Suitable In Laparoscopy Virtual Video Endo Training Curriculum For Medical Students, Residents, Doctors, Medical Staff, Physician Assistant Etc.
Laparoscopic Simulator Pelvic Trainer with 5 Basic Instruments, 3pc Practice Material, USB Cable
In instruments we are providing 1. Ethicon-Type Needle Holder 5mm 2. Maryland dissector 5mm 3. Curved Scissor 5mm 4. Fenestrated forcep 5mm 5. Bhandarkar knot pusher with 5-3mm Reducer
In Endotrainer we are providing 1. HD CAMERA with 360 degree rotatable 2. LED Light Source 3. Video cable for TV connection 4. USB cable for laptop connection 5. Plastic Cannula 5mm 2pc 6. Practice materials 3pc Material : Endotrainer Material Fyber + Plastic , Stainless Steel Instruments Automation Grade : Manual Is It Reusable : Reusable Is It Sterilized : Sterilized Usage/Application : Hospital , Clinical Use : Laparoscopic Surgery Feature : Reusable Quality Warranty : 12-Months We are manufacturers, we are manufacturing Laparoscopy/Gynecology/Urology instruments & Equipment .
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Design Type | Thumb |
| Cannula Type | Suction & Irrigation |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Reusable |
| Control Mechanism | Thumb Control |
| Reusability | Reusable |
| Sterilized | Sterilized |
| Size | 10 to 5mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Vedika Surguical |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Application | Ring applicator |
| Usage Type | Reusable |
| Technique | Applicator Assisted Insertion |
| Ring Material | Silicone |
| Loading Capacity | Double Ring |
| Activation Type | Manual |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Surface Finish | Gloss |
| Brand | Vedika Surgical |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India