Prominent & Leading Wholesaler from Ghaziabad, we offer laparoscopic bissinger bipolar forceps ( black handle ) and v shaped uterine manipulator.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Bipolar Forceps |
| Types | Grasping Forceps |
| Jaw Type | Maryland |
| Diameter | 5 mm |
| Size | Medium |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Cable Connector | Storz |
| Sterility | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
* High quality - material is made up of high quality stainless steel which is easy to sertile and autoclave
* We are manufacturer of Laparoscopy , Urology and gyneocology instruments, contact for bulk orders at best and affordable price
* Warranty - 1 year of replacement warranty
* Our master craftsmen assure the consistency and reliability of our surgical instruments, delivering best quality.
* All our instruments are CE approved, FDA certified and ISO certified
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Tip Type | V Care |
| Size | 420 mm |
| Usage | Reusable |
| Cup Size | Medium |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Articulation | Fixed Angle |
| Channel | Insufflation Port, Dye Channel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Brand | vedika surgical |
| Manufacturer | vedika surgical |
| Color | White |
| Sterility | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Handle Type | Ring Handle |
| Length | 25 cm |
| Packaging Type | Piece |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India