Offering you a complete choice of products which include silicone ellick bladder evacuator 60 ml, urology hysteroscopy semi rigid biopsy 5fr 40cm scissor and working element passive bipolar 4mm single steam.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Evacuator Type | Ellik Evacuator |
| Capacity | 60 ml |
| Material | Silicone |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Connection Type | Tubing Connector |
| Usage | Reusable |
| Brand | Vedika Surgical |
| Manufacturer | yes |
| Usage/Application | Hospital |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Sterility | Non Sterile |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ellick Bladder Evacuator is designed for ease of maneuverability during the removal of tissue sections during trans urethral prostatectomy, TURPs, Bladder biopsy, ETC..
Advanced Features : 1) Adapters connectors 2) Silicone bulb eliminates latex allergy 3) High performance 4) Durability 5) Long lasting nature
Our all Products are conforms to ISO 9001, CE Quality Mark , and FDA Approved
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Usage type | Reusable |
| Scope Diameter | 4.0 mm |
| Jaw type | Scissor |
| Direction Of View | 30 deg |
| Jaw diameter | 5 mm |
| Sheath Size | 5 Fr |
| Actuation type | Non rotatable |
| Flow Type | Operative |
| Material | Stainless Steel, Stainless steel |
| Usage | Reusable |
| Working Length | 302 mm |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Brand | India |
| Usage/ Application | Hospital |
| Autoclavable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Accessory Type | Working Element |
| Brand Compatibility | Karl Storz |
| Compatible Resectoscope | Karl Storz |
| Resectoscope Size | 24 Fr |
| Electrode Shape | Cutting Loop |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4mm |
| Brand | vedika surgical |
| Usage/Application | hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India