Leading Wholesaler of resectoscopy turp set 2.9mm from Ghaziabad.
₹ 29000 / Set Get Latest Price
| Resectoscope Type | Bipolar |
| Working Element Type | Active |
| Material | Stainless Steel |
| Angle Of View | 30 Degree |
| Working Length | 24 cm |
| Compatibility | Karl Storz |
| Irrigation Type | Double Channel |
| Sterile/Non-Sterile | Sterilized |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Vedika surgical |
| Diameter | 9.2mm |
| Packaging Type | Box Packing |
| Disposable/Reusable | Reusable |
| Colour | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 2kg |
| Sheath Size | 26 Fr |
| Type Of Surgery | Urology Resectoscope |
| Size | 24 Fr |
Product: Resectoscopy turp set
Diameter::2.9mm & 4mm Channel
Type: Active & passive single stem
Connection Type:: Monopolar/ Bipolar
Iteam: 1.Working Element
2. Inner and outer sheath
3.H f cable
5. Cutting loop
Warranty: 1 year
Material: stainless steel
All products are ce and iso certified
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India