Our product range includes a wide range of bipolar forcep x handle, laparoscopic needle holder golden 5mm, cystoscopy triprong forceps and laparoscopic click line clip applicator,.
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Laparoscopic |
| Types | Fine Tip Forceps |
| Shape | Straight |
| Handle Type | U-Handle |
| Size | Medium |
| Tip Type | Maryland |
| Reusability | Reusable |
| Sterile/Non-Sterile | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Jaw Insert | Stainless Steel |
| Jaw Type | Curved |
| Type | Curved |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Ring Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 5mm |
| Brand | Vedika Surgical |
| With Lock | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Conforms to ISO 9001, CE-Quality Mark, and other Quality Standards.
All our instruments are CE approved, CDSCO certified and ISO certified
Warranty-1 year
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Prong Configuration | Tri |
| Number Of Prongs | Tri |
| Size | 5 fr |
| Procedure Type | URS |
| Type | URS |
| Brand | Vedika surgical |
| Length | 60 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Clip Size | Medium |
| Size | Medium |
| Jaw Type | Straight |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Packaging Type | Pack |
| Country of Origin | Made in India |
| Clip Type | Titanium |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India