Leading Wholesaler of laparoscopic reducer stainless steel, laparoscopic excalibur advance vessel sealer cutter with cable, for hospital, reusable laparoscopy hasson trocar, biclamp forceps vessel sealer, suction irrigation trumpet ( storz type ) and laparoscopic bipolar forceps( fenestrated tip) from Ghaziabad.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 10 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | No Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | vedika Surgical |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| System type | Advanced bipolar |
| Instrument Type | Bipolar |
| Sealing capacity | Up to 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Usage | Open + Lapro |
| Working Type | Bipolar |
| Weight | 4.5 Kg |
| Usage/Application | Hospital |
| Handle type | Reusable |
| Diameter | 5 mm |
| Jaw type | Maryland |
| Length | 330 mm |
| Instrument length | 35 cm |
| Application | Urology, Gynecology, General Surgery |
| Size | 300 mm x 150 mm x 250 mm |
| Brand | Excalibur |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Multi Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | Vedika Surgical |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Listing of 1 Items(10mm Hasson Trocar ) We have 5mm Hasson Trocar also available.Please write Size before purchase. High quality stainless steel for inner core. 100% Brand new ,directly from factory. Material:Stainless Steel Rust Proof.
1. Stainless Steel Hasan Trocar Instrument Size : 10mm Instrument Length : 135mm Quantity : 1pc As per pictures Material : Stainless Steel Automation Grade : Manual Is It Reusable : Reusable Is It Sterilized : Sterilized Usage/Application : Hospital , Clinical Use : Laparoscopic Surgery Feature : Reusable
Hasson Trocar: This trocar is designed for "open" laparoscopy, a technique where the abdominal cavity is entered under direct vision after a small incision is made. This contrasts with "closed" laparoscopy, where a Veress needle is used to create pneumoperitoneum (insufflation of the abdomen with gas) before trocar insertion. The Hasson trocar has a blunt tip and a conical sleeve that is secured to the abdominal wall with sutures.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Forcep Type | Biclamp Forceps |
| Jaw Type | Straight |
| Compatibility | Esu |
| Type | Forceps |
| Working Length | 200 mm |
| Cable Connector | Storz |
| Max Jaw Opening | 15 mm |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Manufacturer | Vedika Surgical |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Pack |
| Brand | India |
| Features | Reusable & Autoclavble |
| Length | standard length |
| Material | Stainless Steel |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
LAPAROSCOPIC BICLAMP VESSEL SEALER SMALL
Product Conforms to ISO 9001, CE-Quality Mark, and other Quality Standards.
All our instruments are CE approved, CDSCO certified and ISO certified
Life Time Anti Rusting Warranty.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| System Type | Manual Set |
| Usage Type | Reusable |
| Diameter | 5 mm |
| Tube Length | 2 m |
| Handle Type | Trumpet Handle |
| Irrigation Port | Luer Lock |
| Type | Camera & Viewing Screen |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Vedika Surgical |
| Country of Origin | Made in India |
| Vedika surgucal , | 5mm , reausable , Autoclavable, ( Storz type) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5400 / Piece Get Latest Price
| Length | 5 mm x 330 mm |
| Shaft Dia | 5 mm |
| Jaw Type | Fenestrated |
| Use Area | Gynecology, Laparoscopy |
| Actuation | Bipolar |
| Handle Type | Without Ratchet |
| Material | All parts have Diffrent material |
| Reusable | Reusable |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bipolar fenestrated Forceps 5mmx330mm
Instrument Size - 5mm & Instrument Length - 330mm
Laparoscopic Bipolar Ruby forceps are surgical instruments used in minimally invasive laparoscopic procedures to grasp, manipulate, and coagulate tissues.
Laparoscopic bipolar ruby forceps are commonly used to seal and divide blood vessels in a controlled and precise manner. The forceps utilize bipolar technology, which employs high-frequency electrical energy to generate heat, thereby sealing and dividing the vessel walls with minimal thermal damage to surrounding tissues.
We are manufacturer of Laparoscopy , Urology and gyneocology instruments, contact for bulk orders at best and affordable price.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Knot Type | Bhandarkar type |
| Tip Shape | Notched |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Suture Size | Up To 1 0 |
| Handle Type | Ring Handle |
| Usage/Application | Laparoscopic Surgery |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Features | Reausable & Autoclavable |
| Material | Stainless Steel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Size/Dimension | 5mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Blade count | 5 blades |
| Number of Blades | 5 Blades |
| Blade width | 10 mm |
| Ring size | Medium ring |
| Usage area | Gynaec |
| Handle type | Flat handle |
| Length | 330 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | vedika Surgical |
| Material grade | SS 304 |
| Finish | Matt finish |
| Usage/Application | Hospital |
| Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Box Get Latest Price
| Clip Material | Titanium |
| Material | Titanium |
| Size | Medium |
| Clip Size | Small |
| Clip Type | Ligating |
| Usage | Open Surgery |
| Sterility | Sterile |
| Manufactured By | vedika surgical |
| Box Contains | yes |
| Available Color | yes |
| Handle Color | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Box
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India