Pioneers in the industry, we offer apple trocar 5mm, spoon forcep 10mmx330mm laparoscopic endoscopy surgical instruments, laparoscopic trocar & cannula with safety trocar, laparoscopic hand instruments 3mm, laparoscopic ball electrod and laparoscopic trocar from India.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Disposable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | No Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | Vedika Surgical |
| Disposable/ Reusable | Disposable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Laparoscopic Plastic Disposable Apple Trocar With Cannula 5mm
Product Conforms to ISO 9001, CE-Quality Mark, and other Quality Standards.
All our instruments are CE approved, CDSCO certified and ISO certified
One Year Warranty
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Stone holding forceps |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Working Type | Bipolar |
| Usage Type | Reusable |
| Jaw Type | Non Toothed |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Pre Sterile |
| Type | Trocar |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | Vedika surgical |
High Quality Gall Bladder Grasper Laparoscopic Forceps
Material : Stainless Steel ; High Quality Smooth Action
Diameter : 10 mm ;
Autoclaveable : Yes ; Color - Black
Application : Surgical Laparoscopy
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 75 mm |
| Seal Type | Universal Seal |
| Cannula Material | Stainless Steel |
| Tip Shape | Pyramidal |
| Endoscope Size | 5 mm Scope |
1 year warranty
Ce and iso certified
We are manufacturer and supplier of laparoscopic products all over india
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Grasper |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Working Type | Monopolar |
| Usage Type | Reusable |
| Type | Trocar |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | Vedika surgical |
| Features | Reausable & autoclavble |
| Material | Stainless Steel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Size/Dimension | 3mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Ball electrod |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Working Type | Monopolar |
| Application | Gynecology, Urology, General Surgery |
| Handle Type | Standard Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Pre Sterile |
Reausable and Autoclavable
Ce and iso certified
1 year warranty
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 10 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Multi Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | Vedika surgical |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Trocar cannula 10mm stainless steel material
Also available in 5mm, 7mm , 3mm and 12mm in stock
Warranty: 1 year
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Grasper |
| Usage Type | Reusable |
| Working Type | Monopolar |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 330 mm |
| Application | Bariatric |
| Sterility | Pre Sterile |
| Handle Type | Standard Handle |
1 year warranty
Ce and iso certified
We are manufacturer and supplier of laparoscopic products all over india
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 10 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Multi Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Cannula Material | Stainless Steel |
| Tip Shape | Pyramidal |
| Endoscope Size | 10 mm Scope |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Jaw Type | Straight |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 330 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Clip Size | Medium |
| Size | Large |
| Clip Type | Titanium |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Manual Set |
| Usage Type | Reusable |
| Diameter | 3mm |
| Tube Length | 3 m |
| Handle Type | Trumpet Handle |
| Irrigation Port | Tubing |
| Flow Control | Push Button |
| Sterility | Pre Sterile |
1 year warranty
Ce and iso certified
We are manufacturer and supplier of laparoscopic products
CO2 insufflator cautery machine led light source etc
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Blade count | 3 blades |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Ring size | Medium ring |
| Usage/Application | Hospital |
| Usage area | Gynaec |
| Handle type | Flat handle |
| Material grade | SS 304 |
| Finish | Matt finish |
| Material | stainless steel |
| Disposable Or Reusable | reusable |
| Country of Origin | Made in India |
| Blade width | 10 mm |
| Size | 5 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8200 / Piece Get Latest Price
| Retractor Type | Nathanson |
| Blade Size | Medium |
| Usage Type | Reusable |
| Actuation Type | Handheld |
| Compatible Port | 5 mm Port |
| Blade Shape | Straight |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Packaging Type | Pack |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India