Our range of products include laparoscopic safety trocar, magnetic trocar 10mm & 5mm, laparoscopic fiber optic cable 4mmx2.3m best quality reusable surgical instruments, laparoscopic bipolar cable for surgery reusable, sterilizable electrosurgical cable., laparoscopic blue handle ( stainless steel ) bissinger bipolar laparoscopic and laparoscopic needal holder 5mm.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 5 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Multi Seal |
| Insufflation Port | Without Stopcock |
| Tip Design | Blunt Tip |
| Brand | vedika Surgical |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Safety Trocar Cannula Half Cut Tip 5mm: 1Piece Material: A Grade Stainless Steel Size: 5mmx 110mm Reusable, Autoclavable. Calibration: Accuracy 100%
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Trocar Type | Bladeless |
| Diameter | 10 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Length | 100 mm |
| Seal Type | Universal Seal |
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Brand | Vedika Surgical |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
Minimum order quantity: 1 Piece
Brand: Vedika Surgical
Medical Grade Stainless Steel
Autoclavable , Reusable
Easy to wash and Sterilize
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Cable Type | Light Cable |
| Connector Type | Storz |
| Length | 3 m |
| Type | Bipolar Cables |
| Light Type | LED |
| Core Material | Silicone |
| Application | Light Source |
| Sterility | Pre Sterile |
| Diameter | 2.3 |
| Material | Fiber |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Laparoscopic Surgery |
| Cable Length | 4mm |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Bipolar cable |
| Jaw Type | 2 pin |
| Diameter | 3 Meter |
| Type | Bipolar Cables |
| Length | 3mtr |
| Cable Connector | Storz |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Silicon |
| Size/Dimension | 3mm |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Bipolar Forceps |
| Jaw Type | Fenestrated |
| Diameter | 5 mm |
| Type | Forceps |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Cable Connector | Storz |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Pack |
| Brand | Vedika Surgical |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Jaw Insert | Stainless Steel |
| Jaw Type | Straight |
| Type | Straight |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Ratchet Handle |
| Needle Size | Up To 1 0 |
| Material | Stainless Steel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Pack |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Laparoscopic Needle Holder Ethicon Type 5mm instrument measures 330mm in length
Laparoscopic Needle Holder Ethicon Type a curved right jaw that allows for optimal maneuverability and control during delicate operations.
Its reusable construction ensures long-lasting durability, making it a reliable choice for healthcare professionals.
Laparoscopic Needle Holder Ethicon Type a curved right jaw its ergonomic design and superior craftsmanship, this laparoscopic instrument provides surgeons with the necessary dexterity and precision to perform intricate procedures with utmost confidence.
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India