Pioneers in the industry, we offer laparoscopic ruby type bipolar forcep and laparoscopic clip applicator 5mm from India.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Instrument Type | Bipolar Forceps |
| Types | Dissecting Forceps |
| Jaw Type | Fenestrated |
| Diameter | 5 mm |
| Size | Medium |
| Length | 330 mm |
| Handle Type | Standard Handle |
| Cable Connector | Storz |
| Sterility | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposability | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bipolar Ruby Forceps 5mmx330mm
Instrument Size - 5mm & Instrument Length - 330mm
Laparoscopic Bipolar Ruby forceps are surgical instruments used in minimally invasive laparoscopic procedures to grasp, manipulate, and coagulate tissues.
Laparoscopic bipolar ruby forceps are commonly used to seal and divide blood vessels in a controlled and precise manner. The forceps utilize bipolar technology, which employs high-frequency electrical energy to generate heat, thereby sealing and dividing the vessel walls with minimal thermal damage to surrounding tissues.
We are manufacturer of Laparoscopy , Urology and gyneocology instruments, contact for bulk orders at best and affordable price.
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Clip Size | Medium |
| Size | Medium |
| Jaw Type | Straight |
| Diameter | 5 mm |
| Length | 330 mm |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Clip Type | Titanium |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India