Our product range includes a wide range of laparoscopic virtual endo trainer set, laparoscopic oval shape endotariner set with 5 basic instruments and endotrainer set with hand instruments.
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Simulation Type | Box Trainer |
| Type | Box Trainer |
| Instrument Included | Yes |
| Camera Type | Standard Camera |
| Training Modules | Basic Skills |
| Display Support | Desktop, TV Monitor, Laptop |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Fiber and Stainless Steel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Set Contain | 10 Items |
Minimum order quantity: 1 Set
Laparoscopic Virtual Endo Trainer also known as laparoscopic virtual reality simulator...
Laparoscopic Virtual Endo Trainer gives feeling like actual Laparoscopic procedure to doctors. It has designed & developed to give the picture as true as laparoscopic camera,without regular laparoscopic video camera,Light source,Telescope & Fiber optic cable
It has 2 to 5 Holes for Instrument and Laparoscope. Three virtual trocars provided to introduce the telescope and hand instrument
CCD Camera is connected at the end of the telescopic rod, which goves vision of virtual laparoscopy
Video output is connected with Monitor/Television system and gives accurate color vision
Laparoscopic Virtual Endo Trainer is also known as Endo Box, Laparoscopic Training Model, Laparoscopic Simulator, Pelvic Trainer Model, Abdominal Simulator, Abdominal Shape Training Model, Laparoscopy Endo Trainer Set, Laparoscopy Training Box, Laparoscopy Instruments, Laparoscopy Equipment, Laparoscopy Suture Practice Model, Simulator Box
Being a leader in the industry, we are engaged in offering a qualitative range of Laparoscopic Virtual Endo Trainer to our customers.
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Simulation Type | Box Trainer |
| Instrument Included | Yes |
| Camera Type | HD Camera |
| Training Modules | Basic Skills, Advanced Skills |
| Display Support | Desktop, TV Monitor, Laptop |
| Power Supply | USB Power |
| Type | Camera & Viewing Screen |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | vedika Surgical |
| Packaging Type | Box |
| Features | Reausable & autoclavable |
| Material | Stainless Steel |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Shape | Oval Shape |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Realistic Anatomy: It replicates the contours and structures of the human abdomen, offering a lifelike simulation experience for trainees.
Versatile Training Options: It provides a versatile platform for a wide range of laparoscopic procedures, allowing trainees to practice various techniques and maneuvers effectively.
Easy Cleaning and Maintenance: The Oval shape box is designed for easy cleaning and maintenance, allowing for quick and efficient upkeep between training sessions.
Compact and Portable: The compact design of the Oval shape box makes it easy to transport and set up in different training environments, providing flexibility and convenience for trainees.
₹ 16000 / Set Get Latest Price
| Simulation Type | Box Trainer |
| Type | Box Trainer |
| Instrument Type | Needle Holder |
| Instrument Included | Yes |
| Diameter | 5 mm |
| Camera Type | HD Camera |
| Length | 330 mm |
| Training Modules | Basic Skills |
| Handle Type | Standard Handle |
| Display Support | TV Monitor, Laptop, Desktop |
| Working Type | Monopolar |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage Type | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Abs unbreakable material |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Packaging Type | Box |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Brand | Vedika surgical |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 8kg |
Laparoscopic Full Body light weight Shape Endo Trainer With Instruments ,360 Cover Zooming Knob Laparoscopy and 12-Months Warranty
Specially Designed Laparoscopic Video Endo Trainer, Suitable In Laparoscopy Virtual Video Endo Training Curriculum For Medical Students, Residents, Doctors, Medical Staff, Physician Assistant Etc.
Laparoscopic Simulator Pelvic Trainer with 5 Basic Instruments, 3pc Practice Material, USB Cable
In instruments we are providing 1. Ethicon-Type Needle Holder 5mm 2. Maryland dissector 5mm 3. Curved Scissor 5mm 4. Fenestrated forcep 5mm 5. Bhandarkar knot pusher with 5-3mm Reducer
In Endotrainer we are providing 1. HD CAMERA with 360 degree rotatable 2. LED Light Source 3. Video cable for TV connection 4. USB cable for laptop connection 5. Plastic Cannula 5mm 2pc 6. Practice materials 3pc Material : Endotrainer Material Fyber + Plastic , Stainless Steel Instruments Automation Grade : Manual Is It Reusable : Reusable Is It Sterilized : Sterilized Usage/Application : Hospital , Clinical Use : Laparoscopic Surgery Feature : Reusable Quality Warranty : 12-Months We are manufacturers, we are manufacturing Laparoscopy/Gynecology/Urology instruments & Equipment .
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India