Pioneers in the industry, we offer laparoscopic smart 250 electrosurgical cautery machine from India.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Output power | 250 W |
| Mode of Operation | Coagulation Mode |
| Number of modes | 7 modes |
| Type | Cutting |
| Application | Laparoscopy, Gynecology, Urology |
| Model Name/Number | Smart 250 |
| Usage/Application | Hospital |
| Max cut power | 250 W |
| Frequency | 480khz |
| Max coag power | 200 W |
| Monopolar channels | 2 channels |
| Brand | vedika Surgical |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Bipolar function | Yes |
| Display type | Segment display |
| Foot switch | Dual pedal |
| Power Rating | 250W |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Load | 500 ohm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India