Our range of products include crown digital cautery electrosurgical machine, laparoscopic 300 watt analogue cautery machine, smart 4 plus cautery machine, 400 watt analog cautery machine, laparoscopy morcellator machine and indian 400 w diathermy machine electrosurgical cautery.
₹ 132000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Electrocautery |
| Mode of Operation | Pulse Mode |
| Equipment type | ESU unit |
| Output power | 400 W |
| Type | Coagulation |
| Application | Dermatology, Urology, Gynecology, Laparoscopy |
| Usage/Application | Hospital |
| Mode type | Cut + coag |
| Pole type | Mono + bipolar |
| Output Frequency | 416 KHz |
| Number of modes | 7 modes |
| Power control | Touch panel |
| Mounting type | Trolley mounted |
| Brand | Crown |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Display type | Segment display |
| Foot switch | Dual pedal |
| Power supply | 230 V |
| Warranty | 1 year |
| Maximum Power Watt | 400W |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 240V |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Electrocautery |
| Mode of Operation | Coagulation Mode |
| Output power | 300 watt |
| Application | Dermatology |
| Usage/Application | Hospital |
| Mode type | Cut + coag, Cut |
| Pole type | Mono + bipolar |
| Output Frequency | 300 watt |
| Power control | Touch panel |
| Brand | vedika Surgical |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Max Output | 300 watt |
| Warranty | 1 year |
| Maximum Power Watt | 300 watt |
| Weight Kg | 8kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The 300 Watt Cautery Machine is compatible with a wide range of standard monopolar and bipolar electrodes (sold separately).
High-Precision Cautery: Achieve superior accuracy with our 300W cautery machine, ensuring precise surgical procedures every time.
Enhanced Control: Enjoy heightened control and efficiency during procedures, thanks to advanced technology and ergonomic design features.
Versatile Application: Ideal for medical and veterinary professionals, this cautery machine caters to a wide range of procedures, from minor surgeries to intricate interventions.
Safety Assurance: With comprehensive safety features, including temperature control and ergonomic handle design, this cautery machine prioritizes both patient and user safety.
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Electrocautery |
| Output power | 200 W |
| Application | Dermatology, Gynecology, General surgery |
| Model Name/Number | Smart 4 plus |
| Usage/Application | Hospital |
| Mode type | Cut + coag, Cut, Coag |
| Frequency | 400 watt |
| Pole type | Mono + bipolar |
| Power control | Touch panel |
| Brand | Vedika surgical |
| Bipolar Coag | Yes |
| Portability | Trolley mounted |
| Blend Cut | Yes |
| Foot switch | Yes |
| Coagulation | Yea |
| Power supply | 220 V |
| Max Output | 400 watt |
| Warranty | 1 year |
| Puri Cut | Yes |
| Maximum Power Watt | 400 watt |
| Weight Kg | 8kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 31500 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Electrocautery |
| Output power | 200 W |
| Application | Gynecology, General surgery |
| Usage/Application | Hospital |
| Mode type | Cut + coag |
| Pole type | Mono + bipolar |
| Power control | Touch panel |
| Portability | Trolley mounted |
| Foot switch | Yes |
| Max Output | 400 watt |
| Power supply | 220 V |
| Warranty | 1 year |
| Maximum Power Watt | 400 watt |
| Weight Kg | 8kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 8 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
400 watt analog cautery machine with all accessories
Ce and iso certified
Warranty: 1 year
We are manufacturer and supplier of laparoscopic products cystoscopy set hysteroscopy set and turp set cautery machine led light source CO2 insufflator etc
We are delivering product pan india
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Morcellator Type | Manual |
| Blade Diameter | 10 mm |
| Usage Type | Reusable |
| Speed Control | Foot Control |
| Blade Type | Straight Blade |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Frequency | 50Hz |
| Set Contain | Morcellator Drive |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 1 Piece
laparoscopic morcellator is a surgical instrument used for division and removal of large masses of tissues during laparoscopic surgery.
In a laparoscopic hysterectomy, the uterus is minced up or morcellated, into smaller pieces inside the woman’s abdominal cavity in order to extract from the abdomen.
Retractable cutter blade to ensure a high degree of operational safety.
Digital speed indicators, rotation speed, and torque control
Electronic controlled morcellator
Riskless intraabdominal morcellation of tissues
Ergonomic and simple operation
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Diathermy Type | Surgical |
| Mode of Operation | Coagulation Mode |
| Output Power | 400 W |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Hospital |
| Mode Type | Both Modes |
| Treatment Time | 0-30 min |
| Power Supply | 220 V AC |
| Type | Bipolar electrosurgery |
| Brand | Vedika Surgical |
| Type Of Equipment | 400 watt digital cautery Machine |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Maximum Power | 400 watt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Smart 4 Cautery Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Type | Non stick bipolar forceps |
| Types | Bayonet Forceps |
| Length | 20 cm |
| Tip Shape | Straight |
| Size | Medium |
| Usage | ENT |
| Jaw Type | Plain |
| Surface Finish | Matte |
| Sterility | Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposability | Reusable |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Handle Type | Flat Handle |
| Packing Type | Box Pack |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
These forceps utilize electrical energy to coagulate tissue, providing the surgeon with precise control over the coagulation process.
Teflon Coated.
Bayonet design for enhanced maneuverability in tight spaces.
Reusable and constructed from high-quality materials for durability.
Ergonomic design for comfortable handling during extended use.
Aman Rajput (CEO)
Vedika Surgical
00, CNG Petrol Pump Gali No 4 Karan Vihar Khora, Khora Colony, Krishna Public School
Ghaziabad - 201020, Uttar Pradesh, India